Ślub humanistyczny – alternatywa dla tradycyjnych ceremonii ślubnych
- Autor: Joanna Sirak
- Data dodania: marca 18, 2024
Ślub humanistyczny – co to jest?
Ceremonia ślubu cywilnego lub religijnego skupia się bardzo na ideowych aspektach małżeństwa. W czasie ślubu w Kościele kapłani wskazują na rolę relacji małżeństwa z Bogiem i wskazują na tradycyjne wartości. Podczas ślubu cywilnego, który jest krótki i bardzo rzeczowy, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wskazuje na prawa i obowiązki małżonków względem siebie i względem prawa. Ślub humanistyczny wygląda zupełnie inaczej.
Jest to ceremonia, która ma osobisty wymiar. Może być idealnej spełnieniem marzeń i potrzeb Młodej Pary, a sam przebieg ceremonii jest bardzo elastyczny i można indywidualnie ustalać go z osobą celebrującą ślub. Jest to szansa na zrobienie wyjątkowej uroczystości, która będzie zgodna z przekonaniami i wartościami młodej pary, a także będzie wyrazem indywidualności młodych.
Śluby humanistyczne – kiedy warto się na nie zdecydować?
Zdecydowana większość młodych Polaków bierze ślub kościelny lub innego rodzaju ślub religijny. Jest to podniosła uroczystość w oprawie muzycznej. Jednak duża laicyzacja społeczeństwa i stopniowe odchodzenie od kościoła sprawia, że Państwo Młodzi chcą mieć inną ceremonię, równie podniosłą, a jednocześnie pozbawioną tego religijnego wymiaru. Wiele osób nie decyduje się na ślub kościelny ze względu na tradycyjny i mocno patriarchalny wydźwięk uroczystości. Alternatywą jest tylko ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie ukrywajmy – formuła ślubu cywilnego jest bardzo sucha, pozbawiona podniosłości, nie ma romantycznego charakteru. W trakcie ślubu urzędnik wymienia obowiązki małżonków i stwierdza zawarcie małżeństwa, upewnia się także co do nazwiska małżonków i dzieci. Nie jest to szczególnie romantyczne.
Ślub humanistyczny może być więc odpowiedzią dla osób, które z różnych względów nie chcą ślubu religijnego, a cywilny nie odpowiada im swoim pragmatyzmem i mało uroczystym charakterem. Uroczystość w urzędzie trwa około 7 minut i w zasadzie polega wyłącznie na pouczeniu małżonków co do ich spraw i założenia podstawowej komórki społecznej, a następnie na podpisaniu dokumentów. Dla wielu osób to nie jest więc rozwiązanie i szukają alternatywy, która pozwoli im na celebrowanie uczucia i znalezienia złotego środka.
Jak przebiega ślub humanistyczny?
Trzeba wiedzieć, że ceremonie humanistyczne nie mają jasno ustalonej formuły. Dzięki temu każdy może wykreować ślub, o jakim marzy i spersonalizować całą ceremonię. Ślub może wyglądać dowolnie. Ślub prowadzi mistrz ceremonii ślubnej, najczęściej jest to zatrudniony specjalista, który pomoże Parze Młodej ułożyć wszystkie elementy ślubu, by był on taki, jak o tym marzą. Przebieg ślubu humanistycznego jest dowolny, jednak kilka elementów jest tutaj stałych.
Najczęściej w scenariuszu ceremonii humanistycznej pojawiają się tradycyjne elementy – przysięga małżeńska, wymiana obrączek i przemowa osoby udzielającej ślubu. Przysięgi mogą być napisane samodzielnie, ale mistrz ceremonii także może podać przykładowe przysięgi. Jednak dalsze elementy są dowolne. Niektórzy proszą swoich bliskich o powiedzenie kilku słów lub zaśpiewanie podniosłej czy romantycznej piosenki. W czasie ceremonii mogą lecieć dowolne melodie. Sama ceremonia może być wyprawiona w bardzo różnych miejscach. Może to być łąka, park czy wynajęty pałac. Ślub może wyglądać tak, jak w amerykańskich komediach romantycznych – na pewno świetnie je znasz.
Jeśli chodzi o ślub humanistyczny, cena może być bardzo różna. To zależy od szeregu czynników – firmy czy mistrza ceremonii, miejsca, gdzie odbywa się uroczystość oraz samego przebiegu. Jednak najczęściej jest ona wyższa niż 1000 zł. Zakres cenowy zależy tylko do preferencji i możliwości Pary Młodej. W końcu może to być skromna, wzruszająca uroczystość albo niezwykłe przyjęcie z gołębiami, lotem białych motyli, fajerwerkami czy przejściem przez szpaler szturmowców z mieczami świetlnymi. To naprawdę jest bardzo indywidualne.
Mistrz ceremonii ślubnej
Śluby w Polsce są prowadzone inaczej niż w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, gdzie śluby humanistyczne są bardzo powszechne. W zachodnich państwach działają stowarzyszenia, które zajmują się zrzeszaniem i przygotowywaniem mistrzów ceremonii. W Polsce trzeba znaleźć samodzielnie mistrza, który zgodzi się poprowadzić wasz ślub. Ceremonie mogą być organizowane przez firmy eventowe i specjalizujące się w organizacji ślubów i wesel.
Współpraca z mistrzem ceremonii ślubnej polega na stworzeniu scenariusza. W nim zawiera się wszystkie elementy i symbole, które Młodzi chcieliby zawrzeć w swoim ślubie. Odpowiedni mistrz pomoże dobrać różne elementy scenariusza i podsunie pomysły, które będą podkreślały uroczysty charakter tego wydarzenia. Warto wybrać osobę, która ma ciepły głos i wyraźną dykcję. Powinien także rozumieć pomysł Młodej Pary na przebieg ślubu i przystać na ich propozycję. W końcu jest to osoba, która prowadzi całą uroczystość, wita gości i zapowiada kolejne elementy ślubu.
Ślub humanistyczny – ślub indywidualistów
Chociaż w ślubie humanistycznym większość elementów się powtarza i niemal wszystkie pary w swoim scenariuszu mają wymianę przysiąg, nakładanie obrączek i pocałunek, mogą dodać swoje elementy. Każdy scenariusz jest ustalany indywidualnie i można wybrać elementy z różnych kultur. Chcecie ukłonić się swoim rodzicom, jak każe tradycja w Korei? A może marzy wam się hawajska ceremonia przesypywania piasku? Macie jakiś obrzęd, który ma zapewnić wam szczęście? Na ślubie humanistycznym na pewno będzie na miejsce na te elementy. Ceremonia może być idealnie dopasowana do potrzeb i upodobań zakochanych.
Scenariusz ślubu humanistycznego powinien być angażujący i zapadający w pamięć. Mogą w nim brać udział także inni goście, którzy będą coś czytać, recytować czy śpiewać. Wszystko zależy od was. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie różnych symboli, które mają podkreślić wyjątkowość tego dnia. Niektóre pary na przykład decydują się na zasadzenie drzewka pod koniec ceremonii.
Ślub humanistyczny a prawo
Śluby w Polsce muszą być zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego, by były ważne. W czasie uroczystości kościelnej tych formalności może dopełnić duchowny w czasie ceremonii konkordatowej. Jednak ślub humanistyczny nie ma takiej mocy. Oznacza to, że małżonkowie pod względem prawa nie są małżeństwem.
Można na to zaradzić, umawiając się z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego na podpisanie wszystkich dokumentów i uzupełnienie formalności. Można to zrobić zarówno przed, jak i po ceremonii ślubu humanistycznego. Ceremonia humanistyczna ma służyć Młodym i gościom jako wyjątkowy moment, który będą wspominać. Cywilna jest mniej podniosła i nie ma takiego charakteru. Wystarczy udać się do Urzędu w umówionym momencie ze świadkami, by podpisać dokumenty.