Organizujemy jesienne wesele! Porady, inspiracje
- Autor: Joanna Sirak
- Data dodania: czerwca 14, 2024
Na ślub i wesele jesienią decyduje się coraz więcej Młodych Par. Nic dziwnego, złota jesień potrafi zachwycać niepowtarzalnym klimatem i feerią barw. Jest to fantastyczna pora roku na ślub.
Nie za zimna, a jednocześnie bez upałów i lejącego się po plecach potu. Jesienne wesele, jeśli zostanie dobrze zorganizowane, może pachnieć gorącą czekoladą z cynamonem i pieczonym jabłkiem. Planujesz swój Wielki Dzień podczas jesieni? Przeczytaj nasz wpis i zainspiruj się!
Kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na ślub jesienią!
Jesień to rewelacyjna pora roku. Pozwala zachwycać się pięknem kolorowych liści, babiego lata, pozwala zatracić się w feerii barw, ale też w chłodnym wietrzyku na tle prażącego słońca. Jesień to pora roku, która ma swój urok, głównie w naszym kraju. Kradnie serca coraz większej liczbie osób, zachęca do odwiedzin właśnie wtedy, kiedy lato chyli się ku zachodowi, a zza węgła wyłania się powoli zima.
Jeśli należysz do miłośniczek jesieni i nie ma żadnego elementu, którego nie kochasz w tej porze roku, nie przeżyjesz w życiu niczego piękniejszego, niż ślub organizowany jesienią. Jesteś wygraną osobą, jeśli Twoja druga połówka podziela tę miłość i fascynację jesienią. Może się okazać, że ta pora roku, jako moment organizacji wesela budzi pewne kontrowersje. Właśnie tutaj pomagamy je rozwiać!
O czym pamiętać, decydując się na ślub jesienią? Przede wszystkim warto zorganizować wesele jesienią we wcześniejszych miesiącach niż w późniejszych. Choć jesień to również listopad i połowa grudnia, z pewnością ten czas będzie bardziej przypominał zimę, a opady deszczu zmienią każdy krajobraz w nieprzychylny i błotnisty. Rewelacyjnym miesiącem na jesienny ślub jest koniec września lub październik.
Krótka lista rzeczy, które liczą się najbardziej podczas jesiennego ślubu to miejsce, pogoda, stroje, menu, kolory i dekoracje. O ile na pogodę nie ma się wpływu, o tyle resztę można dobrać względem swoich oczekiwań czy oczekiwań gości.
Jesień to dość nieprzewidywalna pora roku. Może przybrać dwie firmy, z czego jedna jest pożądana, a druga potrafi zepsuć wszystko. Mowa oczywiście o jesieni, która jest kapryśna, deszczowa, wietrzna i niezbyt przyjemna. Jednak, jak pokazują ostatnie lata, jesienią, zwłaszcza tą wczesną, można liczyć na znacznie piękniejszą pogodę, aniżeli wiosną.
Jeśli prognozy pokazują, że w dniu Twojego ślubu pogoda ma zachwycać, warto pomyśleć o wynajęciu plenerowego miejsca na wesele. Na każdym krześle warto umieścić specjalny kocyk, który będzie służył gościom pod koniec imprezy, kiedy się ściemni. Taki koc wpłynie również na atmosferę. Stanie się bardziej domowa, zbliży do siebie gości i sprawi, że wszyscy będą się doskonale bawili.
Poza kocami można wziąć pod uwagę parasole grzewcze. Tego rodzaju gadżet jest w stanie ochronić zarówno przed deszczem, jak i przed chłodem. W takiej atmosferze można śmiało bawić się do białego rana.
A co jeśli pogoda zdecyduje inaczej? Fantastycznym pomysłem będą przezroczyste parasole, które goście i Para Młoda wykorzystają do ochrony przed zacinającym deszczem, dopóki nie będzie okazji schronić się w kościele lub w suchej i przytulnej sali weselnej.
Miejsce na jesienne wesele
Wesele jesienią najlepiej jest zorganizować w lokalu. Zamknięte przestrzenie sprawdzają się najkorzystniej. Jest to niesamowicie ważne, ponieważ nie każdy chce bawić się na zewnątrz, kiedy wieczory są już zimne bądź pada zacinający deszcz. Choć wiele par młodych zastanawia się nad wynajęciem namiotu, nie jest to dobry pomysł.
Zapraszając gości na wesele, trzeba zadbać nie tylko o to, by Parze Młodej podobała się cała uroczystość, ale również o komfort wszystkich przybyłych osób. Najprościej jest zgromadzić wszystkich w sali, która zapewni optymalną temperaturę podczas jedzenia, zabawy i wielu innych czynności. W innym przypadku może się okazać, że goście bardzo szybko uciekną do swoich domów.
Co jeszcze istotne — warto uprzedzić wszystkich gości, że życzenia przyjmowane będą dopiero na ciepłej, ogrzewanej sali weselnej. Niektórzy jeszcze praktykują składanie życzeń zaraz przed kościołem lub nawet w jego wnętrzu. Warto zauważyć, że nadal sporo świątyń jest nieogrzewanych, dlatego znacznie lepszą decyzją będzie przeniesienie tego do sali weselnej.
Jesienne menu
Postaw na ciepło i rozgrzewające potrawy. Zamiast aperitifu, goście mogą zostać poczęstowani gorącą czekoladą czy grzańcem. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców – doskonale wpasują się w klimat imprezy i będą miały bardziej przystępne ceny. Dynie, jabłka, gruszki, pomarańcze, cynamon i goździki mogą posłużyć Ci również za naturalne ozdoby stołów. Na osłodę sprawdzi się deser z ciepłą czekoladą.
Jesień wielu osobom pachnie cynamonem i pieczonym jabłkiem. Warto podążać za intuicją, dzięki której wybierzesz dla gości stricte jesienne menu. Nieodzownym elementem weselnych posiłków w porze jesiennej będzie dynia. Można ją podać pod wieloma postaciami. Jeśli wśród gości nie ma zwolenników zupy dyniowej, można poczęstować ich chlebem z pestkami dyni lub dyniowym ciastem. Ten dar jesieni jest wyjątkowo często wykorzystywany jako ozdoba. To rozwiązanie jest niezwykle ekologiczne, dlatego warto z niego skorzystać.
Podczas zabawy weselnej można zaoferować gościom rozgrzewające napoje. Mowa tutaj oczywiście o czymś innym niż standardowa kawa czy herbata. Jesienią trzeba zaserwować herbaty urozmaicone wspaniałymi przyprawami, takimi jak goździki, kardamon czy cynamon. Warto wśród herbat postawić talerzyki z pokrojonymi w plasterki pomarańczami i cytrynami. Dzięki temu każdy gość będzie mógł skosztować nieco innej herbaty niż w domu.
Sezonowe produkty w menu jesiennym powinny królować. Ta pora roku to czas, kiedy cała roślinność znika z pól. Z warzyw można wyczarować wspaniałe potrawy. Na pierwszy plan wysuwa się dynia, a zaraz za nią cukinia, pomidory i wiele podobnych. By uzyskać smaczne, a jednocześnie rozgrzewające posiłki, warto pokusić się o nieco więcej przypraw bądź skomponować takie menu, by niektóre posiłki były nieco bardziej pikantne.
Jesienne wesele i stroje — jakie wybrać?
Idąc na wesele organizowane w porze letniej, większość zwraca uwagę na to, aby ubranie było maksymalnie przewiewne i nie udusić się w nim w czasie upału. Z kolei wesele w porze jesiennej pobudza kreatywność modową i dodaje niebywałej odwagi. Jest to pora roku, w której nie brakuje stylizacji pełnej dodatków oraz wyrazistych kolorów. Można w ten sposób nawiązać do feerii barw, jaka panuje na dworze.
Jesienią sama suknia ślubna to nie wszystko. Bardzo ważne jest, by w drodze do kościoła oraz na salę Pannie Młodej oraz Panu Młodemu było przede wszystkim ciepło. Koniecznością będzie dobranie narzutki lub płaszcza, który okryje te dwie najważniejsze osoby.
Czy jesienią warto zdecydować się na suknię ślubną z długim rękawem? Jak najbardziej! O dziwo, długi rękaw w sukni ślubnej może wyglądać naprawdę oszałamiająco. Krawcowe i projektantki robią, co mogą, aby przekonać przyszłe Panny Młode do sukni z długim rękawem. Dobrym wyborem jest rękaw ¾. Nie musi być wykonany z grubego materiału. Może być nieco cieńszy, tiulowy lub koronkowy. Należy pamiętać o tym, że w sali z pewnością będzie działało choć niewielkie ogrzewanie.
Bukiet inspirowany jesienią
Komponując jesienny bukiet, możesz uzyskać spektakularne efekty! Największym atutem jesiennego bukietu może być oryginalność – ponieważ możesz czerpać z natury nie tylko kwiaty, ale także zioła, szyszki, jarzębinę czy inne owoce jesiennych krzewów. Najczęściej wybieranymi kwiatami do jesiennych bukietów są: wrzosy, róże, astry, storczyki, goździki, frezje, gardenie.
Naturalne dekoracje w ciepłych barwach
W jesienny charakter wesela wspaniale wpasują się ozdoby w kolorach: czerwieni, pomarańczy, złota, bordo, beżu, brązu czy purpury. Jeśli preferujesz elegancki styl glamour, możesz na motyw przewodni wybrać szkarłat – królewski kolor. Jeśli jesteś fanką stylu boho, możesz zdecydować się na ozdoby wprost z natury – np. drewno, szyszki, jarzębinę, kasztany, żołędzie, jesienne liście, orzechy. Doskonałym uzupełnieniem naturalnych ozdób będą świecie i lampiony!
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się kolor zielony, a dokładnie butelkowa zieleń. Choć nie jest on do końca naturalny, kojarzy się z jesienią, podobnie jak pozostałe barwy. Można nim ozdobić siedzenia gości. Z pewnością będzie prezentował się iście królewsko.
O tym nie możesz zapomnieć!
Jesienne wieczory bywają chłodne, dlatego nie możesz zapomnieć o ogrzewaniu na sali, gdzie będzie odbywać się uroczystość. W przypadku wesel plenerowych i tarasów czy balkonów warto postawić na parasole grzewcze. Jeśli zdecydowałaś się na urządzenie wesela plenerowego – warto powiadomić o tym gości, np. zamieszczając informację na zaproszeniach.
Wady i zalety jesiennego ślubu!
Do wad jesiennego wesela można zaliczyć niepewną pogodę oraz stosunkowo krótki dzień. Nie zdążysz się obejrzeć, jak zapadnie zmierzch. Wyjście na dwór będzie wiązało się z nieustannym zakładaniem okrycia wierzchniego. Z drugiej jednak strony wesele jesienią to mnóstwo zalet. Wystarczy wybrać lokal w sąsiedztwie pięknych okoliczności przyrody, aby cieszyć się wspaniałymi widokami. Umiarkowane temperatury to zaleta — nie trzeba martwić się upałem, duchotą. Wystarczy zabrać ze sobą okrycie wierzchnie, a na nogi ubrać rajstopy. Panom również będzie znacznie przyjemniej w długich spodniach.
Przygotowujesz się do ślubu? Nie zapomnij o zwieńczających Twoją stylizację ozdobach! Zapraszamy do naszego internetowego sklepu Novia Blanca i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W niej znajdziesz: naszyjniki, kolczyki, bransoletki i ozdoby do włosów!