Zaproszenia ślubne: wszystko, co powinniście o nich wiedzieć!

Zaproszenia ślubne: wszystko, co powinniście o nich wiedzieć!

Kategorie : Moda Ślubna

Zaproszenia ślubne to nieodłączny element przygotowań do ślubu. Jeśli planujesz wesele z gośćmi, należy o nie zadbać dosyć wcześnie. W tym wpisie przedstawiamy nasze porady i inspiracje dotyczące zaproszeń ślubnych. Zachęcamy do lektury tego, a także pozostałych wpisów na naszym blogu!

W niedalekiej przyszłości masz być Panną Młodą? Być może szukasz wyjątkowej biżuterii ślubnej? Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego internetowego sklepu - Novia Blanca. U nas znajdziesz bransoletki, kolczyki, naszyjniki i ozdoby do włosów.

Co powinno znaleźć się w ślubnym zaproszeniu i kiedy należy zaprosić gości?

Zaproszenia ślubne, choć wydają się mniej ważne od zespołu, sali czy sukni ślubnej, jako pierwsze naprowadzają gości na styl wesela oraz są świetną formą przekazania gorącej prośby o pojawienie się na ceremonii i przyjęciu weselnym. Warto się do nich przyłożyć, przemyśleć ich formę, aby później zamawiana papeteria pasowała do zamysłu.

Jakie informacje powinny znaleźć się na tradycyjnym zaproszeniu? Musimy wspomnieć:

 • Kto zaprasza?
 • Kto jest zapraszany?
 • Jakiego rodzaju uroczystości dotyczy zaproszenie?
 • Gdzie, kiedy i o której godzinie rozpocznie się uroczystość?

Bez powyższych informacji zaproszenie będzie niekompletne. Zapraszana osoba musi wiedzieć dokładnie, gdzie się wybiera i po co. Obecnie Pary Młode proszą również o potwierdzenie przybycia. Podawane są dane kontaktowe, a także data, która mówi, że do tego dnia należy podjąć decyzję.

W zaproszeniu bardzo często zawarte są wskazówki dotyczące ewentualnych prezentów. Mogą być przekazane w formie krótkiego wierszyka bądź grafiki. Subtelne obrazki bądź piękne kwiatowe ornamenty to dodatki, które świetnie się prezentują, jednak nie są konieczne.

W sytuacji, kiedy chcesz gościć na swoim weselu kawalera czy pannę, możesz zdecydować się na zaproszenia z osobą towarzyszącą. Wtedy dasz swoim gościom szansę na przyprowadzenie osoby, z którą będą się świetnie bawić.

Zastanawiasz się ze swoją drugą połówką, kiedy najlepiej rozdać zaproszenia swojej rodzinie? Według zasad savoir vivru najkorzystniej jest dokonać tego minimum 9 tygodni przed planowaną ceremonią. W przypadku wesela w okresie wakacyjnym lepiej jest zrobić to jeszcze wcześniej. Mnóstwo ludzi może mieć zaplanowany urlop, wakacje to też czas wyjazdów, dlatego, jeśli zależy Wam na obecności, trzeba uprzedzić gości o tym znacznie wcześniej.

Co można zawrzeć dodatkowo?

Często Pary Młode dodają informacje o zakwaterowaniu. Niektórzy goście przyjeżdżają na ślub z bardzo daleka, potrzebują więc miejsca do przenocowania. Jeśli lokal wynajęty na wesele posiada również pokoje, można z nich skorzystać za odpowiednią opłatą. Gospodarze powinni pomyśleć o takich aspektach, ponieważ istnieje większa szansa, że przyjezdni będą chętni uczestniczyć w ślubie i weselu.

Jak już zostało wspomniane, w zaproszeniach spotyka się także wskazówki dotyczące prezentów dla Młodej Pary. Nierzadko zdarza się, że Młodzi zamiast kwiatów, woleliby dostać jakieś inne upominki:

 • wino,
 • książki,
 • vouchery,
 • kupony na loterię,
 • pieniądze,
 • słodycze dla dzieci z domu dziecka.

Wiadome jest, że narzeczeni, nie chcąc urazić swoich gości. Nic więc dziwnego, że takie wskazówki umieszczane są w lekkim tonie.

Dobre porady ślubne

 • Prawdopodobnie na uroczystość do kościoła zaprosicie więcej osób niż na wesele. Pamiętajcie, żeby zamówić dwa rodzaje zaproszeń. 
 • Dobrą praktyką jest zamówienie większej liczby zaproszeń do wypełniania niż liczba gości, np. o 10% więcej. Mogą zdarzyć się pomyłki podczas wypisywania nazwisk. Dodatkowe zaproszenia na ślub przydadzą się także, jeśli zorientujecie się, że o kimś zapomnieliście.
 • Imiona i nazwiska gości najlepiej wpisać ręcznie. To najbardziej eleganckie rozwiązanie.
 • Jeśli zapraszacie parę, najpierw wpiszcie imię (i nazwisko) kobiety.
 • Zaproszenia weselne powinny być wręczane osobiście — szczególnie w przypadku najbliższej rodziny. Spotkanie powinno być zapowiedziane telefonicznie. Aktualnie jednak Pary Młode decydują się na wysyłanie zaproszeń, głównie do krewnych mieszkających daleko.

Czy zaproszenia ślubne DIY to dobry pomysł?

Jeśli w Parze Młodej jest artystyczną duszą, samodzielne wykonanie zaproszeń ślubnych będzie dla niej przyjemnością! Upewnijcie się jednak, czy zdołacie wykonać własnoręcznie tyle zaproszeń. Podczas przygotowań do ślubu na głowie Pary Młodej spoczywa wiele innych obowiązków. Jeśli planujecie zaprosić na swój ślub dużą liczbę osób, zlecenie wykonania zaproszeń może być najlepszym rozwiązaniem. A z pewnością najwygodniejszym.

Dysponujecie wolnym czasem? Postawiliście na kameralną uroczystość i liczba Waszych gości nie jest wielka? Nic nie stoi na przeszkodzie, byście spróbowali wykonać zaproszenia samodzielnie. To nie tylko możliwość stworzenia spersonalizowanych, niepowtarzalnych projektów, ale często także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Na wykonanym zaproszeniu w celach rozpoznawczych można umieścić jakiś ekstrawagancki element. Może to być kokarda, kolorowa pieczątka czy jeszcze coś innego. Oryginalne zaproszenia mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Goście zobaczą, że narzeczeni się starali i faktycznie chcą, by wiele osób uczestniczyło w ich ślubie.

Zaproszenia ślubne: inspiracje 

 • Ślubne kwiatowe zaproszenia to strzał w dziesiątkę! Kwiaty i branża ślubna — to połączenie, które nigdy nie wyjdzie z mody!

zaproszenia ślubne

 • W modzie ślubnej są także ciągle obecne elegancja i minimalizm. Możecie zdecydować się na zaproszenia w postaci pojedynczej kartki z ozdobnymi, pozłacanymi literami. By całość prezentowała się nietuzinkowo, wystarczy zamówić koperty w identycznym kolorze, a następnie zamknąć ją przy pomocy pieczęci z wosku i laku.

 zaproszenia ślubne

 • Pragniecie podkreślić w jakiś sposób swoją wyjątkowość czy ciekawe hobby? Doskonałym wyborem będą zaproszenia personalizowane. 
 • Bierzecie ślub poza sezonem? W klimacie pory roku mogą być także Wasze zaproszenia! Jeśli pobieracie się jesienią, papier mogą ozdabiać kolorowe, jesienne liście. Jeśli Wasz Wielki Dzień planowany jest na porę zimową, zaproszenia mogą być ozdabiane srebrem.

zaproszenia ślubne


Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślub rustykalny: suknia i biżuteria ślubna boho
Jak dobrać biżuterię ślubną do typu urody?
Trendy ślubne: jakie ozdoby do włosów będą modne w 2021?
Trendy ślubne: najmodniejsza biżuteria 2021!
Warkocze na wesele 2021 - fryzury ślubne
Fryzury ślubne z welonem i bez welonu
Koki u upięcia na wesele - klasyczne fryzury ślubne
Biżuteria do sukni ślubnej
Najmodniejsze fryzury ślubne sezonu 2020
Suknie ślubne 2021
Biżuteryjne grzebienie do włosów
Czym ozdobić ślubną fryzurę?
Jak dopasować biżuterię ślubną do stylizacji?
Jakie kolczyki wybrać na ślub?
Jak dobrać dodatki do sukni ślubnej?
Kolczyki ślubne:- złote czy srebrne?

Udostępnij