Weselne dylematy: Jak uniknąć niezręcznych sytuacji?

Weselne dylematy: Jak uniknąć niezręcznych sytuacji?

Kategorie : Moda Ślubna

Organizując wesele, Parze Młodej przychodzi zmierzyć się z różnymi, niekiedy mało wygodnymi, sytuacjami. Jak zachować twarz, nie popełniając żadnego faux-pas?

Jak zaprosić gości bez dzieci?

Coraz częściej Młode Pary decydują się na urządzenie uroczystości jedynie dla dorosłych, bez udziału najmłodszych. Powodów takiej decyzji może być wiele: od kwestii finansowych, przez brak odpowiednich warunków i opieki dla dzieci, na indywidualnych preferencjach nowożeńców kończąc. Jak zatem zaprosić gości, przekazując, by przyszli bez swoich pociech i jednocześnie nikogo nie urazić? Wiele Młodych Par decyduje się na krótką, lecz jasną notatkę: „Zapraszamy bez dzieci”. Zasady savoir-vivre nie określają, jaki sposób na zaproszenie bez dzieci będzie najbardziej elegancki. Przyjmuje się jednak, że zaproszone są jedynie osoby wymienione na zaproszeniu. Zatem, jeśli nie pojawiły się na nim dane dzieci bądź adnotacja: „z dziećmi” – najmłodsi nie są zaproszeni.

Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być jednak szczera rozmowa. Przedstawcie zaproszonym gościom swoją decyzję, nie musicie koniecznie wyjawiać jej powodu. Zróbcie to z możliwie jak największym wyprzedzeniem, by rodzice mogli bez problemu zorganizować dla swoich dzieci opiekę na czas weselnej zabawy.

Jak zakomunikować, że wolelibyście inne prezenty niż kwiaty?

Wiele Młodych Par nie chce dostawać kwiatów z okazji ślubu – później nie wiedzą, co właściwie z nimi zrobić, a po kilku dniach bukiety i tak nadają się tylko do wyrzucenia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest prośba o inny niż kwiaty prezent. Najczęściej Państwo Młodzi dołączają odpowiednią adnotację do zaproszeń. Może to być wierszyk w lekkiej formie lub intuicyjna grafika.

W jaki sposób usadzić gości przy weselnych stołach?

Przy tzw. stole prezydialnym zasiada Młoda Para oraz świadkowie w następującej konfiguracji: Panna Młoda po prawej stronie Pana Młodego, obok Panny Młodej świadek z osobą towarzyszącą, obok Pana Młodego świadkowa z osobą towarzyszącą. Możecie także postawić na zasadę precedensji i jako Młoda Para usiąść przy stole z rodzicami: Panna Młoda po prawej stronie Pana Młodego, obok Panny Młodej rodzice Pana Młodego, obok Pana Młodego rodzice Panny Młodej. Taka konfiguracja oznacza, że rodzice przyjęli dziecko do swojej rodziny.

Jeśli przy stole prezydialnym siedzą Para Młoda i świadkowie, dwa najbliższe stoły powinny należeć do bliskiej rodziny. Przy następnym stole powinni zasiąść najbliżsi przyjaciele Pary Młodej. Ze względów praktycznych, osoby starsze najlepiej posadzić przy stole znajdującym się daleko od parkietu i głośników. Nie sadzajcie przy jednym stole osób, które są skonfliktowane. Najlepiej dobierać gości pod względem wieku lub zainteresowań. Nie należy rozdzielać małżeństw i osób w związkach. Dzieci w wieku poniżej 3 lat sadzamy obok ich rodziców, te starsze mogą siedzieć przy oddzielnym stole dla najmłodszych. Pamiętajcie także o stole dla usługodawców: kamerzysty, fotografa, zespołu, wodzireja itd.

Szykujesz się do ślubu? Nie zapomnij o wyjątkowej biżuterii, która podkreśli Twój urok! Zapraszamy do obejrzenia naszych kolekcji biżuterii  ślubnej – kolekcje by Novia Blanca.

Udostępnij