Ślub cywilny krok po kroku — co musisz o nim wiedzieć

Ślub cywilny krok po kroku — co musisz o nim wiedzieć

Kategorie : Porady

Statystyki pokazują doskonale, że ślub cywilny staje się doskonałą alternatywą dla osób, które chcą scalić swój związek, jednak nie są miłośnikami zwierania sakramentów kościelnych, nie należą do żadnej wspólnoty bądź po prostu nie są zwolennikami hucznego celebrowania. Nierzadko ślub cywilny to swego rodzaju ucieczka od ogromnych kosztów, które związane są ze ślubem kościelnym oraz weselem. Według wielu osób ślub cywilny wcale nie jest gorszy od tego, który zawierany jest w kościele przed duchownym. Sprawdź, jak przebiega ślub cywilny, co warto o nim wiedzieć oraz jakie dokumenty przygotować!

Ślub cywilny — informacje podstawowe

Przez wiele osób, ślub cywilny traktowany jest jak mniej uroczysty, ponieważ udziela go zwykle kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Młoda Para, która decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, składa specjalne oświadczenie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Podczas ślubu zostają również złożone stosowne oświadczenia na temat przyjętego nazwiska oraz nazwiska dzieci, które są lub dopiero staną się częścią tego związku. Słowa przysięgi, które Para Młoda powtarza za urzędnikiem, są nieco inne niż te znane z kościelnych ślubów. Świeżo upieczeni małżonkowie obiecują sobie wzajemnie, że dołożą wszelkich starań, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Para Młoda, która podpisuje dokumenty już po zawarciu związku małżeńskiego, może być pewna, że od tej chwili obowiązują one wszystkie organy prawne i administracyjne. Inaczej jest zaś w przypadku ślubu kościelnego. Są dwa wyjścia — albo para bierze ślub konkordatowy, albo osobno zawiera związek małżeński w urzędzie, a następnie w kościele.

Trzeba wiedzieć, że choć ślub cywilny jest znacznie tańszy niż kościelny, nie obędzie się bez niewielkich kosztów. Jeśli chcesz wziąć ślub cywilny i masz na uwadze konkretną datę, należy udać się do USC minimum 1 miesiąc i 1 dzień przed tą datą.

Zastanawiasz się, do którego urzędu się zgłosić? Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenie. Twój adres zameldowania czy zamieszkania nie jest automatycznie wyznacznikiem, który USC powinno się wybrać. Jeśli macie ochotę wziąć ślub w Krakowie, udajecie się do tamtejszego USC, a jeśli na plaży nad Morzem Bałtyckim — musicie zwrócić się z prośbą o ślub w plenerze do tamtejszego Urzędu Stanu Cywilnego. 

Niezbędne dokumenty do ślubu cywilnego w standardowych i niestandardowych przypadkach

Ślub cywilny — dokumenty są niezbędne w sprawach urzędowych. Do podstawowych dokumentów, które każda z osób powinna mieć przy sobie lub powinna dostarczyć, należą:

 • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport,
 • odpis aktu urodzenia,
 • dowód opłaty skarbowej (za ślub cywilny należy zapłacić).

Nie każdy posiada odpis swojego aktu urodzenia w domu. Na szczęście jego zdobycie nie jest wcale bardzo trudne. Wystarczy złożyć wniosek online, by otrzymać taki odpis pocztą.

Istnieją jednak niestandardowe przypadki, podczas których potrzebne są dość niestandardowe dokumenty. Zazwyczaj chodzi o:

 • pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego wydane przez sąd,
 • zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia, nawet jeśli posiadasz obywatelstwo polskie, jednak brakuje polskich aktów stanu cywilnego,
 • dokumenty potwierdzające ustanie bądź unieważnienie małżeństwa, jeśli dana osoba była już kiedyś w związku małżeńskim.

Całkiem inaczej może przedstawiać się sytuacja, kiedy druga połówka jest cudzoziemcem. W takiej sytuacji najważniejsze jest złożenie specjalnego dokumentu, w którym zostanie potwierdzona możliwość wstąpienia w związek małżeński poparta zasadami panującymi w danym kraju.

Jeśli do kolejnego ślubu przygotowuje się wdowiec bądź wdowa, do Urzędu Stanu Cywilnego powinni udać się z odpisem skróconego aktu zgonu współmałżonka. 

W momencie, kiedy związek małżeński chce zawrzeć kobieta niepełnoletnia, ale mająca więcej niż 16 lat, musi ona okazać orzeczenie sądu rodzinnego, w którym zezwala się jej na związek małżeński.

Koszty ślubu cywilnego i jak długo się czeka?

Ile kosztuje ślub cywilny? Koszty wcale nie są tak duże, jak nam wszystkim się wydaje. Najważniejsze jest uiszczenie opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa. Jest to kwota wynosząca 84 zł. 

Koszty nieco się zmieniają, jeśli Para Młoda decyduje się na ślub poza budynkiem urzędu. Wtedy należy ponieść dodatkowe koszty w wysokości 1000 zł. Najważniejsze jest otrzymanie zgody od kierownika urzędu. Czasem ta opłata jest niwelowana. Najczęściej ma to związek z odprawieniem ceremonii w szpitalu bądź więzieniu.

Jeśli Para Młoda posiada wszystkie niezbędne dokumenty, nie musi kłopotać się innymi kosztami. Warto tutaj jednak zamieścić koszty otrzymania pozostałych dokumentów. Inne opłaty wynoszą więc:

 • 22 zł — odpis skróconego aktu stanu cywilnego (pierwszy egzemplarz bezpłatnie),
 • 33 zł — odpis zupełny aktu stanu cywilnego,
 • 39 zł — wydanie zezwolenia na skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa,
 • 38 zł — zaświadczenie, które stwierdza, że można zawrzeć małżeństwo w zgodzie z polskim prawem,
 • 38 zł — zaświadczenie o stanie cywilnym.

Po załatwieniu wszelkich formalności nie trzeba zbyt długo czekać na ślub. Wystarczy ustalić datę z urzędnikiem, który podpowie Wam wszystko podczas spotkania.

Co jest niezwykle ważne przed ślubem cywilnym?

Poza zorganizowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów bardzo istotne jest ustalenie daty ślubu. Stawiając się w Urzędzie Stanu Cywilnego z wszystkimi potrzebnymi dokumentami, należy złożyć zapewnienie o tym, że ani przyszły mąż, ani przyszła żona nie wiedzą nic o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Takie zapewnienie ważne jest 6 miesięcy. Najwcześniej związek małżeński można zawrzeć miesiąc od złożenia tego zapewnienia. 

Jeśli marzy Wam się ślub w plenerze, koniecznością jest również złożenie specjalnego wniosku o ślub poza budynkiem urzędu.

Prawnie wystarczy odczekać miesiąc, jednak dokładna data zależeć będzie również od kolejki. W mniejszych miastach śluby cywilne wymagają odczekania 2-3 miesiąca maksymalnie. W większych metropoliach, takich jak Kraków, Warszawa czy Poznań, udaje się zorganizować ślub cywilny w odstępie 4-5 miesięcy od wizyty w urzędzie. 

Czy ślub cywilny może odbyć się w plenerze?

Ogromną popularnością cieszą się śluby cywilne w plenerze. Koszt ślubu cywilnego w plenerze będzie jednak nieco wyższy, niż standardowej ceremonii, która odbywa się w budynku urzędu. Za taki ślub, po zgodzie kierownika urzędu, należy zapłacić 1000 zł. Wydaje się dużo, jednak w tej kwocie mieści się naprawdę sporo pomniejszych opłat. Składa się na nią:

 • zakup stroju i akcesoriów dla kierownika USC,
 • zakup insygniów,
 • usługi fryzjerskie,
 • nabycie patery na obrączki,
 • konserwacja odzieży,
 • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika,
 • konserwacja insygniów i patery, 
 • koszty dojazdu urzędnika na miejsce.

Warto tutaj zaznaczyć, że jest to kwota opłacana w USC. Ślub cywilny to dla Pary Młodej nieco więcej kosztów. Wiążą się one z zakupem bądź wypożyczeniem krzeseł dla gości, stołu dla urzędnika, łuku weselnego, miejsca na godło, dekoracji, dywanu. W koszty należy włączyć także namioty, które przydadzą się w razie załamania pogody, oprawę muzyczną czy oświetlenie.

Ślub cywilny w plenerze zazwyczaj wiąże się z ugoszczeniem zaproszonych osób także w plenerze. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, Para Młoda na pewno pokusi się o wynajęcie dobrego cateringu, stołów, przy których będą mogli usiąść goście, jak i sceny, na której będą mogli tańczyć do muzyki granej przez DJ-a bądź kapelę.

Nawet jeśli w Waszym wielkim dniu pogoda ma być cudowna, warto pokusić się o wynajem namiotów, ponieważ chronią one także przed nadmiernym słońcem.

Jak wygląda zawarcie ślubu cywilnego?

Ślub cywilny — przebieg tego wydarzenia to temat, który nie opuszcza głowy aż do momentu, kiedy staje się faktem. Kiedy wszyscy są już na miejscu o danej godzinie, może rozpocząć się cała ceremonie. Na samym początku kierownik USC potwierdzi tożsamość przybyłych osób, a przede wszystkim Pary Młodej oraz świadków, dlatego warto mieć przy sobie swoje dowody tożsamości. 

Często zdarzają się śluby, w których jedna ze stron nie pochodzi z Polski i często też nie mówi po polsku bądź zaprosiła swoją rodzinę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki ślub odbył się w towarzystwie tłumacza przysięgłego.

Ile trwa ślub cywilny? Jest to niedługa ceremonia, której ramy czasowe mieszczą się pomiędzy 15 a 30 minut. Na samym początku głos zabiera kierownik USC, następnie przechodzi on do kluczowego momentu, czyli przysięgi, a na samym końcu stwierdza zawarcie małżeństwa i zakończenie uroczystości. Para Młoda, jak i świadkowie, podpisują niezbędne dokumenty.

Warto wiedzieć, że każdy taki ślub wymaga uczestnictwa świadków. Na świadka warto wybrać osobę pełnoletnią, która posiada ważny dokument tożsamości. Ślub cywilny bez świadków nie jest możliwy, jednak wcale nie musisz mieć świadków różnej płci. Możesz wybrać dwie kobiety albo dwóch mężczyzn. Ślub cywilny — świadkowie nie powinni być osobami niewidomymi i głuchymi jednocześnie, bądź osobami chorymi umysłowo. Takie osoby na pewno nie powinny zostać świadkami w przypadku tak istotnej uroczystości, jak ślub. Warto dostarczyć dane świadków do urzędu nieco wcześniej, a najpóźniej w dniu ślubu. Ten temat trzeba bardzo dokładnie przepracować z kierownikiem urzędu. 

Ślub cywilny i osobista przysięga

Ślub cywilny — przebieg ceremonii jest identyczny dla wszystkich, którzy nie chcą się wyłamywać i korzystają z utartych schematów. Nie każdy jednak taki jest. Nierzadko zdarza się, że Para Młoda, poza oświadczeniem woli, które powtarza za urzędnikiem, chce wygłosić własną, skomponowaną indywidualnie przysięgę skierowaną do swojej drugiej połówki. Każda osoba, która chce dodać od siebie coś romantycznego, nadać jeszcze większej powagi i romantyzmu swoim uczuciom, może dodać parę słów od siebie. Trend ten przywędrował do nas z Zachodu i zakorzenił się na dobre. Wywołuje podczas ceremonii wiele wzruszeń, sprawia, że goście płaczą i są pod wrażeniem łączącego dwie osoby uczucia. 

Przystępujesz w niedługim czasie do ślubu cywilnego? Jeśli tak, pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygłosić kilka dodatkowych zdań od siebie, z serca. Warto to wcześniej zgłosić do urzędu, aby uzyskać odpowiednią zgodę od kierownika. Nie chodzi tutaj konkretnie o to, że nie można doprowadzić do takiej sytuacji, a o to, aby urzędnik zarezerwował sobie nieco więcej czasu na Waszą ceremonię. 

Urzędnik wyraził zgodę na dodatkowe słowa przysięgi — pora więc na jej sporządzenie. Z pewnością lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Warto usiąść nad tym dużo wcześniej, aby każde słowo było odpowiednio dobrane i wyrażało to, co naprawdę chcesz wyrazić. Nad taką przysięgą trzeba się naprawdę dobrze zastanowić. Istotne jest to, że nie tylko ukochana osoba będzie ją słyszeć, ale również wszyscy zaproszeni goście. Tekst przysięgi możesz sobie spisać na malutkiej karteczce, aby w razie nadmiernego stresu przypomnieć sobie słowa, które chcesz wyrazić. 

Jak się ubrać na ślub cywilny?

Choć ślub cywilny nie każdemu kojarzy się z białą suknią oraz smokingiem, warto mieć na uwadze, że to bardzo ważna uroczystość w Waszym życiu. Ubiór będzie miał tutaj kolosalne znaczenie. Jeśli tylko budżet na to pozwala, koniecznie skuś się na elegancką suknię. Nie musi być biała — może być kremowa, ecru, różowa, srebrna czy złota. Warto mieć na uwadze, iż ceremonia ta wymaga odpowiedniej powagi i na zbyt wycięte plecy warto narzucić sobie bolerko bądź szal, który nieco osłoni zbyt odkryte części ciała. W przypadku Pana Młodego warto postawić na klasyczny garnitur bądź smoking.

Goście również powinni ubrać się elegancko, adekwatnie do sytuacji. Sam urzędnik będzie miał na sobie odpowiedni ubiór wraz z akcesoriami niezbędnymi dla jego statusu. 

Panna młoda może postawić na podobne dodatki, jak w przypadku ślubu kościelnego, czyli welon bądź wianek. Fakt, iż ślub nie odbywa się w kościele, nie oznacza, że ślub jest mniej ważny czy Para Młoda nie zasługuje na odpowiednio skrojone kreacje.

Jak widać, ślub cywilny to nadal sporo przygotowań oraz załatwień. Nie są to jednak sprawy, których nie da się załatwić szybko i sprawnie, a kilka miesięcy później cieszyć się wspaniałą ceremonią oraz nowy tytułem męża i żony.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślub rustykalny: suknia i biżuteria ślubna boho
Jak dobrać biżuterię ślubną do typu urody?
Trendy ślubne: jakie ozdoby do włosów będą modne w 2021?
Trendy ślubne: najmodniejsza biżuteria 2021!
Warkocze na wesele 2021 - fryzury ślubne
Fryzury ślubne z welonem i bez welonu
Koki u upięcia na wesele - klasyczne fryzury ślubne
Biżuteria do sukni ślubnej
Najmodniejsze fryzury ślubne sezonu 2020
Suknie ślubne 2021
Biżuteryjne grzebienie do włosów
Czym ozdobić ślubną fryzurę?
Jak dopasować biżuterię ślubną do stylizacji?
Jakie kolczyki wybrać na ślub?
Jak dobrać dodatki do sukni ślubnej?
Kolczyki ślubne:- złote czy srebrne?

Udostępnij