Sesja ślubna w plenerze: porady, inspiracje

Sesja ślubna w plenerze: porady, inspiracje

Kategorie : Moda Ślubna

Zdjęcia ze ślubu to pamiątka na całe życie. Jeszcze do niedawna tylko one przypominały o tym wyjątkowym dniu. Obecnie Pary Młode mogą mieć nie tylko zdjęcia z samej ceremonii czy zabawy weselnej, ale również przepiękne fotografie z planowanej sesji ślubnej w plenerze.

Warto zadbać o to, by sesja ślubna była przemyślana, a przygotowania do niej dopięte na ostatni guzik! W tym wpisie przedstawiamy Wam pomysły na lokalizację do sesji ślubnej oraz radzimy, jak się do niej przygotować!

Sesja ślubna: jak się przygotować?

Sam ślub wymaga wielotygodniowych, a czasem nawet wielomiesięcznych przygotowań. Wystarczy zrobić sobie własny harmonogram, by zobaczyć, jak wiele jest do zrobienia. Para Młoda musi zwrócić uwagę na wszystko — od sali, poprzez zespół, kościół, dekoracje, miejsca noclegowe dla gości przyjeżdżających z daleka, po słodki stół i inne pomniejsze atrakcje. Jak więc znaleźć czas, by jeszcze ustalić z fotografem szczegóły sesji plenerowej?

Przede wszystkim trzeba znaleźć godnego zaufania fotografa, z którym będziecie się dobrze rozumieć. Można wysupłać nieco czasu, aby umówić się na sesję narzeczeńską. Wtedy zobaczycie, jak wygląda taka usługa, z czym tak naprawdę wiąże się pozowanie oraz czy komunikacja na linii para-fotograf będzie zadowalająca.

Jeśli podczas sesji narzeczeńskiej wszystko pójdzie po Waszej myśli, możecie od razu umówić się na termin sesji ślubnej, wraz z podaniem miejsca. Zazwyczaj sesje ślubne w plenerze organizowane są o wschodzie lub zachodzie słońca – wówczas naturalne światło jest najkorzystniejsze. Warto zadbać o termin awaryjny, gdyby pogoda w pierwszym terminie nie dopisała lub wybrać awaryjną lokalizację „pod dachem”. Do sesji powinniście przygotować ubiór i dodatki. Panna młoda wystąpić powinna w swojej sukni ślubnej, ząs Pan Młody w garniturze, w którym spędził wyjątkowy dzień ślubu. Do tego warto dodać bukiet, welon lub wianek, biżuterię ślubną, buty, krawat lub muszkę. Jeśli dotarcie do Waszej wymarzonej lokalizacji wymaga długiej podróży lub wędrówki, warto rozważyć wygodne ubranie i obuwie, które już na miejscu przebierzecie w elegancki, ślubny ubiór.

W dniu sesji ślubnej powinniście być wyspani i wypoczęci. Należy zjeść lekki posiłek, który dostarczy Wam energii na kilka godzin, ale jednocześnie nie sprawi, że będziecie wzdęci lub dostaniecie mdłości. Panna Młoda powinna postawić na makijaż nieco mocniejszy, niż nosi na co dzień, ponieważ nie jest mitem, że aparat „zjada” makijaż. O tym, jak dobrać i wykonać makijaż ślubny pisaliśmy w poprzednim wpisie na naszym blogu: Jak zrobić makijaż na ślub i wesele? Porady, inspiracje. Nie można zapominać także ślubnej fryzurze! Jednak wiele kobiet stawia na włosy rozpuszczone, falowane lub proste, które pięknie będą prezentować się w obiektywie aparatu. W plener najlepiej zabrać ze sobą kosmetyki, takie jak puder czy szminka – w razie, gdyby makijaż wymagał drobnych poprawek, a także: bibułki matujące, lusterko i woda.

Kilka aspektów, o których warto pamiętać przed sesją

Sesja ślubna to wyjątkowy moment dla każdej z par. Jest to moment uwiecznienia łączącego uczucia. Nie każdy chce, by odbyła się w miejscu bez znaczenia. Nie musi to być koniecznie las, łąka czy ogród. Może to być miejsce bliskie sercu świeżo upieczonego małżeństwa. Jeśli poznaliście się w kawiarni, odbywaliście długie spacery plażą lub oboje pochodzicie znad jeziora, nie ma żadnych przeciwwskazań, by to właśnie tam wykonać sesję. Jeśli są to miejsca prywatne, wystarczy poprosić o pozwolenie właścicieli, by cieszyć się doskonałym tłem dla swojej sesji.

Fotograf również powinien zobaczyć konkretne miejsce. Nie każda lokalizacja nadaje się technicznie do wykonywania ładnych, estetycznych zdjęć. Warto pokazać konkretne miejsce fotografowi wcześniej, aby w dniu planowanej sesji nie było rozczarowania.

Decydując się na piękną, romantyczną sesję, warto opowiedzieć fotografowi historię swojej miłości. Da mu to pogląd na Waszą wrażliwość, moc Waszej relacji, dzięki czemu będzie mógł wykonać adekwatne do tego zdjęcia. Trzeba pamiętać, że fotograf to artysta, a więc doskonale łapie emocje, a później wywołuje je efektami swojej pracy.

Przed sesją zdjęciową warto się zrelaksować. Wprowadzenie siebie nawzajem w radosny, dobry nastrój to klucz do tego, by sesja była maksymalnie udana. Na zdjęciach ma być widać nie tylko miłość, zaangażowanie i pasję, ale również radość i szczęście.

Zdjęcia w plenerze wcale nie muszą odbywać się w jednym miejscu. Tak naprawdę wszystko zależy od ustaleń w fotografem. Zdjęcia plenerowe mogą być wykonywane przez cały dzień w kilku lokalizacjach. Jeśli taką decyzję podjęliście, należy zadbać o wygodny środek transportu.

W dniu sesji plenerowej — kilka cennych porad

Sesja plenerowa ślubna może być dość stresującym wydarzeniem dla świeżo upieczonego małżeństwa. Zdarza się, że wykonywana jest na kilka dni po ceremonii, a więc emocje z tego dnia również nie zdążyły jeszcze opaść. Nic więc dziwnego, że dzień ten przywitacie z drżącymi od emocji dłońmi i rozbieganym wzrokiem. Aby ten dzień był przyjemniejszy i bardziej przyjazny, warto poznać kilka porad.

Poza zupełnie technicznymi rzeczami, takimi jak wyspanie się, zjedzenie lekkiego posiłku czy zabranie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy i tych mniej potrzebnych, które jednak mogą się przydać w kryzysowym momencie, warto skupić się na tym, co dzieje się między Wami jako para oraz słuchać fotografa.

Słuchanie fotografa może mieć swoje dobre strony. Możliwe, że Para Młoda nie miała sesji narzeczeńskiej, a więc przed fotografem w plenerze staje pierwszy raz. Nie ulega wątpliwości, kto ma większe doświadczenie. Fotograf bardzo często sugerował będzie inne ustawienie, zmianę pozycji, zmianę miejsca, odwrócenie się i wiele innych czynności. To on najlepiej wie, jak prezentujecie się w aparacie i która poza jest korzystniejsza. 

Drugą istotną radą jest, by pozostać sobą. Najlepsze zdjęcia wyjdą wtedy, gdy Panna Młoda uśmiechnie się szczerze, prosto z serca, z odrzuconą głową, a nie kiedy stanie wyprostowana i pokaże jeden ze swoich wystudiowanych uśmiechów. Podczas sesji warto pokazać swój skrawek normalności, pokazać się od tej strony, która po latach będzie wywoływała wzruszenie.

Sesja ślubna w plenerze: pomysły na lokalizacje

Sesja ślubna w plenerze daje naprawdę wiele możliwości. Oto kilka lokalizacji, które pozwolą Wam stworzyć bajeczny nastrój na pamiątkach ślubnych:

  • Sesja ślubna w górach
  • Sesja ślubna na plaży
  • Sesja ślubna w lesie
  • Sesja ślubna w zamku/pałacu/dworku
  • Sesja ślubna w ogrodzie
  • Sesja ślubna na polanie
  • Sesja ślubna w mieście

         Sesja ślubna w górach

Mnóstwo osób na plener zdjęciowy wybiera góry. Pary Młode nie zniechęcają nawet trudne godziny wędrówki, której muszą się podjąć, aby dotrzeć w najpiękniejsze zakątki. Nie ulega wątpliwości, że sesja ślubna w górach pozwala uzyskać fantastyczne, zapierające dech w piersiach kadry. Ukazuje, jaki człowiek jest mały względem potęgi natury. A jednocześnie sesja ta eksponuje siłę miłości oraz moc zaufania. To, co najbardziej zachwyca Pary Młode to majestatyczne szczyty, wschodzące lub zachodzące słońca oraz przestrzeń.

sesja ślubna w górach

 

         Sesja ślubna na plaży

Jeśli pochodzicie z terenów nadmorskich, możecie zdecydować się na fantastyczną i jedyną w swoim rodzaju sesję na plaży. Wschodzące słońce odbijające się w wodzie może sprawić, że niejedna osoba zapomni, jak się oddycha. Sesja na plaży może być naprawdę magiczna. Można zdecydować się na delikatne wejście do wody, na bieganie po piasku, na rozpuszczenie włosów, by wiatr miał się czym bawić. To wyjątkowe miejsce, jakim jest plaża nadmorska, stanowi doskonały wybór, jeśli chcemy uzyskać piękną, niepowtarzalną, wywołującą wiele emocji sesję ślubną.

sesja ślubna na plaży

 

         Sesja ślubna w lesie

Las, choć nie każdy, to kolejna propozycja do wykonania sesji ślubnej. Jeśli Para Młoda decyduje się na takie miejsce, trzeba bardzo dokładnie to przemyśleć i poszukać takie lasu, który zapewni najlepszy efekt. W niektórych mogą znajdować się wykonane przez człowieka ścieżki dydaktyczne. Te miejsca będą najlepsze, ponieważ są odpowiednio rzadkie, by człowiek mógł się po nich bezpiecznie poruszać. Mała gęstość drzew pozwala też na uzyskanie optymalnego światła, które jest niezbędne do wykonania zdjęć.

Do sesji w lesie warto się przygotować lepiej niż w przypadku innych miejsc. Koniecznością może okazać się środek na komary czy buty na zmianę. Jeśli suknia ślubna Panny Młodej posiada koło, do sesji w lesie lepiej je wyciągnąć. Wtedy dół kreacji będzie się lepiej układał na poszyciu. 

sesja ślubna w lesie

 

         Sesja ślubna w zamku/pałacu/dworku

Wiele osób decyduje się na sesje plenerowe na terenie dworów czy pałacyków. Jest to doskonała decyzja, ponieważ architektura i para młoda to rewelacyjne połączenie. Można z tego wyczarować przepiękne zdjęcia w stylu vintage, lekko postarzane. Dworki i pałacyki nie stoją również byle gdzie. Zwykle otoczone są parkami, cudownymi ogrodami. Posesje te wręcz krzyczą, by to właśnie tam wykonać sesje plenerowe. Pałace sprzed lat posiadają zwykle reprezentacyjną elewację frontową z dużymi schodami prowadzącymi do wejścia i kolumnami. Tego typu architektura pięknie wpisuje się w zdjęcia sesyjne. 

sesja ślubna w dworku

 

         Sesja ślubna w ogrodzie

Ogrody botaniczne znajdują się w większości wielkich miast w Polsce. Palmiarnie również są spotykane. Nie ulega wątpliwości, że są to ciekawe, atrakcyjne i intrygujące miejsca na wykonanie sesji ślubnej. Zwykłe ogrody również się sprawdzą, jednak w żadnym ogrodzie na świeżym powietrzu nie ma takiej atmosfery, jak w ogrodzie botanicznym. Można tam uzyskać fascynujące światło, dzięki któremu wychodzą rewelacyjne zdjęcia. Z jednej strony nieco przyciemnione, mroczne, z drugiej intrygujące, ciekawe, wręcz wspaniałe.

Najistotniejsza jest zieleń, która tworzy nietuzinkowe tło. Zieleń oraz przebijające się gdzieniegdzie kolory kwiatów, pomarańcze, brązy, czerwienie. Wielkie szklarnie ogrodów botanicznych to nie tylko rośliny, które naturalnie rosną w naszym kraju, ale również palmy, kaktusy i wiele innych. Jak widać, nie trzeba wcale lecieć do ciepłych krajów, aby zrobić sobie zdjęcia w towarzystwie tropikalnych roślin.

sesja ślubna w ogrodzie

 

         Sesja ślubna na polanie

Nierzadko małżeństwa wybierają sesje zdjęciowe ślubne na polanie. Nie chodzi jednak o pierwszą z brzegu polanę nieopodal domu. Niezwykle często są to wyjątkowe polany, takie jak Rusinowa Polana w Tatrach. Jest to piękne miejsce, w którym wychodzą przecudowne zdjęcia. Można ustawić się w taki sposób, by tło tworzyły góry. Nie jest to wysoko, dlatego nie trzeba męczyć się długą wspinaczką.

Z Rusinowej Polany rozciąga się widok na skaliste Tatry Wysokie oraz Tatry Bielskie. Sesja może odbywać się wyłącznie po dotarciu na polanę, ale również w drodze na nią. Fotografowie wybierają zwykle ten sam szlak, ponieważ, przy dopisującym szczęściu, można złapać piękne kadry jeszcze przed docelowym punktem sesji. 

         Sesja ślubna w mieście

Bardzo nietypowym miejscem na plener ślubny, ale coraz chętniej wybieranym przez młode małżeństwa jest miasto. Wśród nas są ludzie, którzy kochają zabudowania, ruch uliczny, pieszych, nowoczesność, nieustanny zgiełk. Jeśli Para Młoda jest zgodna w tej decyzji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sesja plenerowa ślubna odbyła się w mieście. Może to być Kraków, Wrocław czy Warszawa. Gdańsk również doskonale prezentuje się na fotografiach. Do przemyślenia jest jeszcze aspekt, czy zdjęcia mają być wykonywane na tle dawnych zabudowań, Starego Miasta, czy jednak w bardziej nowoczesnych dzielnicach, gdzie króluje minimalizm, liczne przeszklenia oraz innowacyjne rozwiązania architektoniczne.

Miasto jest lubiane przez fotografów. To nietuzinkowa lokalizacja, która potrafi obdarować profesjonalistów najlepszymi efektami. Robiąc zdjęcia wśród licznych budynków, na tle ulic, można bawić się kompozycją, światłem i wieloma aspektami, od których zależy ostateczny efekt zdjęciowy. Miasto sprzyja tworzeniu malarskich kadrów. Króluje tam ruch, energia i geometria.

Nieziemskim klimatem cieszy się Warszawa. To tam zjeżdżają się młode małżeństwa, które chcą sesji w mieście. Owszem, znacznie lepszym wyborem byłby Nowy Jork, Paryż czy Londyn, jednak nie każdego na to stać. Warszawa, poza strefami bardziej nowoczesnymi, może pochwalić się również urokliwymi miejscówkami. Jest to miasto tętniące życiem, a zatłoczone ulice tylko to potwierdzają. Pięknym miejscem na zdjęcia jest Ulica Złota, Pałac Kultury również ma swój urok. Tak naprawdę w Warszawie można spędzić tydzień, by wykonać sesję w każdym możliwym miejscu.

A może plener na Pustyni Błędowskiej?

Nie trzeba jechać do ciepłych krajów, by uchwycić palmy i kaktusy aparatem, nie trzeba też lecieć do Afryki, by wykonać plener na pustyni. Choć pomysł brzmi naprawdę egzotycznie, jego wykonanie nie musi oznaczać przekraczania granicy. Na plener ślubny poleca się Pustynia Błędowska, czyli największy w naszym kraju obszar lotnych piasków. Zlokalizowana jest na pograniczu śląska i małopolski, nieopodal Olkusza. Obszar ten ma ok. 10km długości i mieści się tam wiele ciekawych punktów widokowych. Stanowi też doskonałe miejsce na zdjęcia plenerowe.

Zanim jednak zaczniecie planować sesję ślubną, upewnijcie się, że przygotowania do ślubu i wesela dopięte są na ostatni guzik! Jeśli niedługo wystąpisz w roli Panny Młodej i potrzebujesz pięknej biżuterii ślubnej, która podkreśli Twoją urodę, zapraszamy do naszego internetowego sklepu Novia Blanca. W swojej ofercie mamy: naszyjniki, kolczyki, bransoletki oraz ozdoby do włosów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!  

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślubne oszczędności: jak zapłacić mniej za ślub i wesele?
Jaki stół tematyczny wybrać na wesele? Nasze propozycje
Organizujemy jesienne wesele! Porady, inspiracje
Ślub i wesele jesienią? Poznaj zalety i wady jesiennej ceremonii
Co kupić młodej parze? 8 pomysłów na prezent ślubny!
Jak ubrać się na ślub i wesele jako gość? Nasze porady
Biżuteria ślubna w stylu BOHO
Sesja ślubna w plenerze: porady, inspiracje
Jak zrobić makijaż na ślub i wesele? Porady, inspiracje
Wybieramy kwiaty: kolorowy czy prosty bukiet ślubny?
Dekoracje sali: jak dobrać ozdoby weselne?
Jak ubrać się na ślub cywilny?
Jak dobrać suknię ślubną do figury? Typy sukien ślubnych
Szyk i elegancja: suknia i biżuteria ślubna glamour
Skromna nowoczesność: suknia i biżuteria ślubna minimalistyczna

Udostępnij