Organizujemy ślub i wesele: planowanie

Organizujemy ślub i wesele: planowanie

Kategorie : Moda Ślubna

Planujecie powiedzieć sobie sakramentalne „tak!”? Zanim jednak zaczniecie szukać sukni, sali, fotografa, zespołu... zróbcie rozsądny plan!

Taka rozpiska rzeczy, które musicie mieć i terminów, których warto dotrzymać, z pewnością wspomoże planowanie wesela, które w przypadku wielu par jest zajęciem dodatkowym.

Praca oraz inne zobowiązania dają o sobie znać. Jak się nie zgubić wśród tak wielu obowiązków? Od czego zacząć ślubne i weselne przygotowania? Zapraszamy do lektury!

Zaręczyny — co dalej?

Zaręczyny to piękny krok we wspólnej podróży przez życie. Kiedy nastąpi ta wspaniała chwila i Twój chłopak zapyta Cię, czy chcesz spędzić z nim życie, a Ty odpowiesz twierdząco, możecie się cieszyć i zastanawiać, co dalej. Większość par od razu przystępuje do planowania swojego wielkiego dnia. Ślub, ceremonia, a następnie wesele to ogromnie ważne wydarzenie, które warto mieć dopięte na ostatni guzik, aby w tym dniu nie było żadnych gaf czy niedociągnięć. Jak zorganizować wesele? Warto każdy krok odpowiednio sobie rozplanować. To z pewnością pomoże podczas przygotowywania kolejnych rzeczy czy atrakcji. Sprawdź, jak może wyglądać Wasz harmonogram przygotowań weselnych!

Harmonogram przygotowań weselnych — nie lada wyzwanie

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Nieważne, ile masz lat, jaki masz budżet, każdy aspekt Waszego cudownego dnia powinien być bardzo dobrze przemyślany, a każde zadanie zapisane i odhaczone po wykonaniu. Ślub i wesele to jeden dzień w życiu, jedna wyjątkowa doba, która na zawsze powinna zostać w sercach i głowach Panny i Pana Młodego.

Na jakie najważniejsze pytania warto odpowiedzieć, zanim zaczniecie planowanie wesela na poważnie? Przede wszystkim warto dojść do porozumienia w kwestii daty ślubu. Przyda się też wstępna lista gości oraz ustalenie wstępnego budżetu, jaki możecie przeznaczyć na organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Może macie ulubione miejsce, w którym byliście kilak razy i chcecie, aby to właśnie tam odbyło się Wasze wesele? Jeśli tak, warto się tam udać i zadać właścicielowi najważniejsze pytania. Trzeba sprawdzić, czy to miejsce ma wolny termin w tym dniu, który Wam obojgu pasuje. Istotną kwestią jest również kolorystyka lub choćby motyw wesela. Wasz wielki dzień nie musi odbywać się w jakichś tradycyjnych barwach. Możecie postawić na styl boho, rustykalny lub glamour. Do wyboru, do koloru. Choć wydaje się to dużo, podczas organizacji wesela jest to dopiero początek. Sprawdź, co jeszcze trzeba mieć na uwadze, planując ten wyjątkowy dzień i kiedy najlepiej się za to zabrać.

Jakie rzeczy odhaczyć na 2 lata - 1 rok przed ślubem?

Dopiero się zaręczyliście i planujecie ślub za ok. 2 lata? Uważacie, że jeszcze czas, aby rozpocząć przygotowania? Otóż jesteście w błędzie. Jeśli Wasz ślub ma odbyć się za 2 lata, organizacja tego wielkiego wydarzenia powinny ruszyć jak najszybciej, najlepiej już teraz. Owszem, ślub i wesele krok po kroku da się zorganizować w 2-3 miesiące, a nawet w kilka tygodni. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie i każdemu się spieszy. Jeśli ślub to Wasza przyszłość, warto organizację rozłożyć sobie w czasie.

Na 2 lata - 1 rok przed ślubem dobrze byłoby rozplanować swój budżet. Jego określenie i ścisłe trzymanie się go nie pozwoli wydać wszystkich pieniędzy i pozostać bez grosza. Obecnie wesele to dość spory wydatek. Trzeba mieć to na uwadze, planując własny dzień ślubu. Warto ustalić górną granicę wydatków i jej nie przekraczać. A jak wygląda standardowy podział budżetu? 50% kosztów zwykle zabiera samo przyjęcie weselne. 8-12% to oprawa muzyczna, 8-10% oprawa foto-wideo, 5% kosztów to ceremonia, 5-10% pochłoną dekoracje, 8-10% to strój i pozostałe 8-10% to pozostałe wydatki, te zaplanowane, jak i nieprzewidziane.

W tym czasie warto ustalić listę gości, bo ona wpłynie znacząco na koszt wesela. Jeśli nie wiecie, kogo zaprosić na wesele z rodziny i spoza niej, warto poszukać podpowiedzi w internecie. Dostępne są ciekawe infografiki, które pomogą rozwiązać ten problem.

Kolejna istotna kwestia to wybór daty wesela lub choćby przedziału czasowego. Na tej podstawie można rozejrzeć się za salami i wybrać tę, która będzie dostępna w preferowanym przez Was terminie.

Choć wydaje się to dość odległe, w tym czasie warto również zamówić fotografa i kamerzystę. Te profesje mają często wynajęte terminy naprzód, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że nie załapiecie się na tego fotografa, który najbardziej Wam odpowiada.

Zarezerwowanie zespołu lub DJa to kolejna bardzo poważna kwestia. Nikt z nas nie wyobraża sobie wesela bez muzyki. Gdzie szukać dobrej kapeli? Można cofnąć się we wspomnieniach do wesel, na których się było lub poszukać na Facebooku, lub w Google.

Florystka lub dekoratorka to ważna osoba, która przyda się podczas organizacji wesela. Zajmuje się tworzeniem dekoracji, bukietów, a ponadto aranżuje według zaleceń Pary Młodej kościół, jak i salę weselną.

Decydujesz się na inną oprawę muzyczną do ślubu niż organista kościelny? Jeśli tak, warto o tym pomyśleć minimum rok przed planowanym ślubem. Taka oprawa jest świetnym wyborem, może zaśpiewać dla Was specjalnie to, co sobie wybierzecie.

To jeszcze nie wszystko — zadaniem, o którym nie można zapomnieć, jest rezerwacja daty w kościele. Choć pozostałe formalności dopełnia się później, warto mieć już ustaloną z księdzem datę ceremonii. 

Co zorganizować w 1 rok - 9 miesięcy przed ślubem?

Do ślubu pozostało mniej czasu niż rok? Jest to dobry moment, aby wytypować odpowiednie osoby na świadków i wystąpić do nich z taką prośbą. Można zrobić to standardowo, podczas spotkania, jak i wysłać im specjalny prezent z zapytaniem. W ostatnim czasie jest to bardzo popularna procedura. Kto może zostać świadkiem na ślubie? Zazwyczaj na świadków typuje się rodzeństwo lub przyjaciół. A jakie jest zadanie świadków? Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, uczestniczenie w przymiarkach, pomoc w szukaniu usługodawców, pomoc w odbieraniu prezentów, jak i podpis aktu w kościele.

W tym czasie możecie zdecydować o wybraniu motywu przewodniego dla wesela. Dekoracje, kwiaty, papeteria i inne elementy powinny tworzyć jedną spójną całość. Jeśli wcześniej wybraliście salę, motyw może zostać dobrany względem niej.

Zamówienie dodatkowych atrakcji na wesele jest ważne. Obecnie Pary Młode cenią sobie takie rzeczy, jak candy bar, drink bar, wiejski stół, ale mowa również o animatorze dla dzieci czy zimnych ogniach dla dorosłych.

Jeśli do ślubu pozostał niecały rok, warto pomyśleć o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Jest to obowiązkowe z punktu widzenia kościoła. Na takim kursie posiądziecie wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać katolickie małżeństwo.

Jakie zadania odhaczyć na 9 - 7 miesięcy przed weselem?

Jeśli do ślubu pozostały jakieś trzy kwartały, warto rozejrzeć się już za makijażystką i fryzjerką. Warto znaleźć profesjonalistki w niedalekiej okolicy i tam wpierw pytać o wolne terminy. Im szybciej się tym zainteresujesz, tym lepiej, ponieważ do Twojej dyspozycji będzie więcej godzin.

Suknia ślubna nie może by pozostawiona na sam koniec. Jeśli nie będzie to model typowy, należy ją uszyć. Czas potrzebny do tego zadania to ok. 6 miesięcy, w zależności od obłożenia salonu.

To samo tyczy się zamówienia garnituru. Choć ten krok jest znacznie łatwiejszy. Panowie rzadko kiedy sięgają po szyte na miarę ubranie, wolą je jedynie przerobić, ponieważ zajmuje to nieco mniej czasu i jest wygodniejsze. Coraz częściej płeć męska rezygnuje z typowego, czarnego garnituru na rzecz innych kolorów, np. szmaragdowego, żółtego czy bordowego.

Ważnym elementem planowania wesela i czasu po jest urlop od pracy. Warto odpowiednio wcześniej zgłosić przełożonym dłuższy urlop, do którego każdy ma prawo. Można wziąć urlop na kilka dni przed ślubem i po ślubie, jak i wyłącznie na czas po ceremonii, by cieszyć się czasem z ukochanym.

Organizacja podróży poślubnej również przypada na ten okres. Choć w wielu przypadkach taka podróż to dodatkowy koszt, mnóstwo par decyduje się na to, by gdzieś wyjechać.

Zamówienie zaproszeń to kolejne zadanie do odhaczenia. Można je wykonać samodzielnie lub zlecić zewnętrznej firmie. Na rynku jest ich teraz mnóstwo, a zaproszenia współczesne wyglądają nieziemsko.

Organizacja wesela krok po kroku — zadania na 7 - 4 miesiące przed ślubem

Ślub kościelny to nie Wasza bajka? Stawiacie na ślub w USC? Formalności w USC można załatwiać dopiero na 6 miesięcy przed planowaną ceremonią. Taką ważność mają odpisy, więc formalnie rzecz biorąc, nie można tego terminu załatwić wcześniej.

Zamówienie obrączek to zadanie dla obojga. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ jest to przepiękny symbol zawartego związku. Obrączki powinny być dobrze dopasowane i wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę na rodzaj kruszcu, jak i kształt, a także ewentualne zdobienia i grawer.

Czas na dodatki dla Panny Młodej. Welon, torebka, buty, biżuteria, ozdoby do włosów, bielizna, okrycie wierzchnie czy rękawiczki ślubne powinny być już przygotowane.

4 miesiące przed ślubem to dobry czas, by rozdać zaproszenia. O ile się da, warto je rozdawać osobiście. Nie wszystkie pary mają jednak ten komfort. W takiej sytuacji pozostaje wysyłka.

Jeśli zapraszacie gości z daleka, ważne będzie zarezerwowanie dla nich noclegu.

O czym nie zapomnieć na 4 - 2 miesiące przed ślubem?

W okresie od 4 do 2 miesięcy przed ślubem należy:

 • dopełnić formalności w kościele,
 • zamówić tort na wesele,
 • wykonać makijaż próbny i fryzurę próbną,
 • zarezerwować transport dla gości,
 • zorganizować transport dla Pary młodej — może to być piękny stary samochód, jak i najnowocześniejsza fura,
 • odbyć naukę pierwszego tańca,
 • przygotować harmonogram dnia ślubu.

2 miesiące - 2 tygodnie przed weselem, czyli co jest ważne w tym czasie?

Ślub tuż tuż! Co trzeba zrobić, kiedy do uroczystości zostało około miesiąca? Do zadań Pary Młodej należy:

 • rozdanie zawiadomień — to zaproszenia wyłącznie na ślub, nie na wesele,
 • zebranie potwierdzeń przybycia od gości,
 • stworzenie planu usadzenia wszystkich gości wokół stolików,
 • wydruk etykietek, winietek, planu stołów,
 • przygotowanie malutkich upominków dla gości,
 • zakup alkoholu,
 • przygotowanie podziękowań dla świadków, rodziców, chrzestnych,
 • zorganizowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, 
 • ostatnie przymiarki sukni ślubnej,
 • potwierdzenie wszystkich usługodawców,
 • zamówienie kwiatów na ślub.

Ostatnie przygotowania do wesela!

W tym ostatnim czasie przed ślubem warto omówić plan wesela ze świadkami i podzielić zadania. Następnie warto skontrolować, czy wszystko zostało opłacone i potwierdzone. Na kilka dni przed weselem trzeba przewieźć wszystkie niezbędne rzeczy na salę, takie jak alkohol, ubrania dla Pary Młodej na drugi dzień i wiele innych.

Jak widać, przygotowania do wesela są obszerne i warto o wszystko zadbać na długo przed ślubem. Wraz z upływem czasu można będzie odhaczać konkretne zadania, które zostały wykonane. W dniu ślubu będziecie się dobrze bawić, a to wszystko dzięki Waszej ciężkiej pracy. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślub rustykalny: suknia i biżuteria ślubna boho
Jak dobrać biżuterię ślubną do typu urody?
Trendy ślubne: jakie ozdoby do włosów będą modne w 2021?
Trendy ślubne: najmodniejsza biżuteria 2021!
Warkocze na wesele 2021 - fryzury ślubne
Fryzury ślubne z welonem i bez welonu
Koki u upięcia na wesele - klasyczne fryzury ślubne
Biżuteria do sukni ślubnej
Najmodniejsze fryzury ślubne sezonu 2020
Suknie ślubne 2021
Biżuteryjne grzebienie do włosów
Czym ozdobić ślubną fryzurę?
Jak dopasować biżuterię ślubną do stylizacji?
Jakie kolczyki wybrać na ślub?
Jak dobrać dodatki do sukni ślubnej?
Kolczyki ślubne:- złote czy srebrne?

Udostępnij