Oczepiny: pomysły na weselne zabawy

Oczepiny: pomysły na weselne zabawy

Kategorie : Moda Ślubna

Ślub połączony z weselem należy do najpiękniejszych przeżyć pary młodej. Jest to wyjątkowy dzień, który do granic możliwości wypełniony jest emocjami oraz chwilami, które chce się zapamiętać jak najdłużej. Para młoda bardzo chętnie wita gości, chce, aby dobrze się bawili i również wyciągnęli z tego dnia maksymalnie dużo dobrej energii i wspomnień. Nic więc dziwnego, że para młoda chce też zagwarantować rozrywkę, poza tradycyjnymi tańcami. W tym celu wiele osób organizuje oczepiny. Oczepiny weselne stanowią dość wyjątkowy moment. Praktykowane są od dawien dawna podczas standardowych polskich wesel. Choć obecnie pary młode chcą bawić się raczej w sposób nowoczesny, mało kto rezygnuje z ich zorganizowania. Sprawdź, na czym polegają oczepiny, jak je przeprowadzić i jakie zabawy należą do najbardziej popularnych!

Czym są oczepiny i jak je przeprowadzić?

Zabawa oczepinowa to starodawna tradycja weselna, która przetrwała do naszych czasów, z sukcesem. Obrzęd ten znany był już ludom słowiańskim. Podczas oczepin, panna młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego na stan zamężny. Oczepiny nazwane są z kolei od czepka, który świeżo upieczona żona zakłada w miejscu panieńskiego wianka.

Na tradycyjnych weselach oczepiny rozpoczynały się o północy. Jeszcze w dawnych latach polegało to na tym, iż panna młoda była przenoszona do innej izby, gdzie ucinano jej włosy, a następnie zakładano specjalny czepiec. Było to misternie haftowane białe płótno, które zazwyczaj stanowiło podarunek od matki chrzestnej.

Obecnie oczepiny weselne wyglądają zgoła inaczej. Choć tradycja ich organizacji pozostała, nie poddaje się panny młodej przymusowemu ścinaniu włosów czy zakładaniu czepca. Nowoczesny charakter oczepin znacznie bardziej pasuje do naszych czasów. W okolicach północy odbywa się specjalna ceremonia zrzucania welonu. Łapią go panienki obecne na weselu w charakterze gości. Współcześnie pan młody również pozbywa się swojego atrybutu, czyli muchy. Oczepiny odbywają się aktualnie w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze oraz wśród zabaw, które bawią gości weselnych.

Mnóstwo par młodych podczas organizacji wesela zastanawia się, jak dokładnie przeprowadzić zabawy oczepinowe. Weselne oczepiny powinny być rozpoczęte około północy, a właściwie tradycją jest wyłonienie nowej pary młodej poprzez rzucenie welonem (lub bukietem) i muchą. Kolejne zabawy warto ustalić wcześniej z drużbą lub wodzirejem, który odpowiada za przeprowadzenie tradycyjnego wesela. Można również zdać się na jego pomysły, przez co zabawy będą dla pary młodej zupełną niespodzianką.

Zabawa oczepinowa — rzucanie welonem i muszką

Tradycyjna zabawa na oczepiny, którą znają chyba wszyscy, to rzucanie welonem oraz muchą. Pierwsza w kolejce jest panna młoda. Staje na środku, trzymając w dłoniach zdjęty welon. Wokół niej w kółeczku gromadzą się wszystkie panienki obecne na zabawie weselnej. Panny zaczynają tańczyć w rytm muzyki i jednocześnie kręcić się w kółeczku, kiedy to pan młody zasłania oczy panny młodej. Kiedy muzyka cichnie, powinnością panny młodej jest rzucenie welonem w tył. Jedna z panien powinna złapać welon.

Podobnie wygląda to w sytuacji, kiedy pan młody rzuca swoją muchą. Wszyscy kawalerowie ustawiają się w kółeczku, pląsają w rytm muzyki, a panna młoda zakrywa oczy pana młodego. Kiedy muzyka ucichnie, zadaniem pana młodego jest wyrzucenie muchy za siebie. Kawaler, który złapie muchę, staje się nowym panem młodym.

Aby tradycji stało się zadość, nowa para młoda musi zatańczyć jeden taniec.

Obecnie welon często zamieniany jest na bukiet. Panna Młoda może rzucić tym bukietem w tył bądź postawić na inną zabawę na oczepiny — wstążki. Chodzi o to, że do bukietu przywiązanych jest tyle wstążek, ile panienek jest na weselu. Panna młoda staje na środku, trzyma bukiet w jednej ręce, a w drugiej dzierży nożyczki. Każda panienka chwyta jedną ze wstążek i wszystkie zaczynają tańczyć wokół panny młodej. Co jakiś czas panna młoda z zamkniętymi oczami, przecina jedną ze wstążek. Wynik tej zabawy z pewnością będzie bardziej losowy, niż w przypadku rzucania bukietem lub welonem. Ponadto bukiet nie ulegnie zniszczeniu, ponieważ nie spadnie na ziemię.

Zabawy oczepinowe, czyli test zgodności małżeńskiej

Rewelacyjną zabawą oczepinową jest test zgodności małżeńskiej. W przypadku tej zabawy, na środku sali ustawiane są dwa krzesełka. Jedno dla panny młodej, a drugie dla pana młodego. Siadają plecami do siebie, aby się nie widzieć. Oboje dostają po dwie plakietki, na których napisane jest “On” i “Ona”. Jeśli nie ma przygotowanych tabliczek, za oznaczenia mogą posłużyć buty pary młodej. Kiedy wszystko jest już przygotowane, wodzirej może zadawać pytania. W ten sposób goście mogą zobaczyć, czy para młoda zna się dobrze, czy jednak nie bardzo.

Do najpopularniejszych pytań z tej zabawy należą:

  • Kto pierwszy powiedział “Kocham Cię”?
  • Kto pierwszy zasypia w łóżku?
  • Kto będzie rządził w sypialni?
  • Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
  • Kto będzie trzymał kasę?
  • Kto ma fajniejszych teściów?
  • Kto będzie zmywał i sprzątał w domu?
  • Kto lepiej prowadzi samochód?

Zabawa na oczepiny z krzesełkami

Zabawy podczas oczepin to nie tylko konkurencje z parą młodą w roli głównej. Również i goście mogą w nich uczestniczyć, a czasem nawet muszą. Ciekawą propozycją właśnie dla gości jest zabawa z krzesełkami. Krzesła zostają ustawione w okręgu siedzeniami do zewnątrz. Liczba uczestników musi być o jeden większa, niż liczba krzeseł. Ta zabawa rozpoczyna się wraz z muzyką. Zadaniem gości jest tańczenie wokół krzeseł, a kiedy muzyka umilknie, jak najszybsze zajęcie jednego z nich. Osoba, która nie zdąży zająć żadnego krzesła i zostanie sama na parkiecie, odpada. Każda kolejna runda uszczuplana jest o jedno krzesło. Finał wygląda tak, że na parkiecie pozostaje dwójka uczestników oraz ostatnie krzesło. Wygrywa ta osoba, która je zajmie!

Oczepiny na weselu — kalambury

Oczepiny na weselu — świetną zabawą w ich ramach są kalambury. Ten typ konkurencji sprawdzi się zawsze i wszędzie. Zabawa wymaga stworzenia par bądź drużyn czteroosobowych. Każda osoba otrzymuje dwie tablice połączona sznurkiem, które zakłada się na szyję. Jedna tabliczka jest z przodu, a druga z tyłu. Na każdej z nich widnieje jedna litera. Kiedy obydwie drużyny są gotowe, wodzirej czyta pytanie bądź skojarzenie, a konkretna drużyna musi ustawić się tak, by z liter tworzyć odpowiedź. Poprawne ułożenie odpowiedzi to punkt dla drużyny. Ta zabawa na oczepiny jest rewelacyjna i przynosi sporo zabawy oraz śmiechu. Warto się na nią zdecydować planując własne wesele.

Wyprawa do ZOO — niesamowita zabawa oczepinowa

Szukasz wyjątkowej zabawy na oczepiny? Chcesz w nią zaangażować swoją rodzinę? Koniecznie zdecyduj się na wycieczkę do zoo. Jest to wspaniała konkurencja skierowana gównie do rodzin państwa młodych. Drużba opowiada historię dotyczącą wycieczki do zoo, zaś uczestnicy mają za zadanie reagować maksymalnie szybko na wypowiadane słowa. Odpowiednia reakcja polega na tym, by wyczytana osoba wstała i szybko obiegła krzesło, na którym siedzi. Jeśli nie zrobi tego, otrzymuje karę. Jak to na weselach bywa, karą najczęściej jest dodatkowy kieliszek wódki bądź plasterek cytryny. 

Skład rodziny jadącej do zoo to tata (mężczyzna), mama (kobieta), Witek (mężczyzna), Jacek (mężczyzna), Zosia (kobieta), Azor (mężczyzna) oraz Słoń (mężczyzna). 

Tekst zabawy może być przeróżny, wszystko zależy od konkretnego wodzireja oraz źródła, z którego zaczerpnął. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki tekst przerobić nieco pod swoje własne oczekiwania. Każdy tekst powinien być odpowiednio nasycony konkretnymi statusami, aby uczestnicy zabawy mieli co robić. W ten sposób sprawdzana jest ich spostrzegawczość oraz umiejętność słuchania. Każda zabawa tego typu przeprowadzana na weselach potrafi przynieść sporo śmiechu, czasem aż do łez.

Podobną wersją tej zabawy jest zabawa w karetę. W ten konkurencji również potrzebnych jest 7 osób oraz para młoda. Każdy uczestnik ma przypisaną rolę, czyli koń lewy, koń prawy, woźnica, koło lewe przednie, koło prawe przednie, królowa, król, koło lewe tylne oraz koło prawe tylne. Dodatkowo każdy uczestnik ma pusty kieliszek na wódkę. Podczas pomyłki jest on napełniany, a dana osoba musi go wypić za karę.

Kiedy warto zorganizować oczepiny, a kiedy lepiej z nich zrezygnować?

Oczepiny nie dla każdego są oczywistym punktem zabawy weselnej. Są sytuacje, kiedy para młoda zastanawia się, czy nie lepiej byłoby zrezygnować z tej tradycji. Nierzadko oczepiny kojarzą nam się z żenującymi zabawami oraz kiczem. Wodzireje starają się jednak połączyć elegancję z ciekawymi konkurencjami.

W jakich sytuacjach najlepiej zrezygnować z oczepin? Nie jest to dobry pomysł, jeśli decydujecie się na przyjęcie, zamiast wesela do białego rana. Jeśli znasz gości i wiesz doskonale, że nie lubią takich zabaw, po prostu ich nie organizuj. Zrezygnuj z oczepin również w takich sytuacjach, jak obecność małych dzieci czy brak chęci oglądania niesmacznych konkursów.

Jeśli jednak oczepiny na weselach mają być zorganizowane, pamiętaj, aby nigdy nie zmuszać swoich gości do wzięcia udziału w konkurencjach. W ten sposób, zamiast dobrze zabawić swoich gości, możesz ich narazić na nieprzyjemne wspomnienia

Czym zastąpić oczepiny?

Niektóre Młode Pary rezygnują z oczepin - mają ku temu różne powody. Niekiedy nie decydują się na zabawy, ponieważ chcą, by ich przyjęcie miało naprawdę elegancki charakter. Niektóre Panny Młode nie chcą rzucać welonem, ponieważ wiązałoby się to ze zniszczeniem fryzury. Wesele to wielki dzień dla Młodej Pary i powinno wyglądać dokładnie jak Młodzi sobie tego życzą. Niemniej, zależy im także, by ich goście dobrze się bawili i zapamiętali wydarzenie na długi czas. Jak zatem to pogodzić? Jeśli nie jesteście entuzjastami oczepinowych zabaw, możecie zastąpić je inną formą rozrywki. Oto kilka naszych propozycji:

● Pokaz slajdów - możecie przygotować pokaz zdjęć, którymi chcielibyście podzielić się ze swoimi gośćmi. Warto zamieścić także zdjęcia gości i wspomnieć o nich, być może opowiedzieć jakąś anegdotę - będzie to miły gest.
● Pokaz zimnych ogni - to efektowna, dość ekologiczna i bezpieczna (w porównaniu do fajerwerków czy lampionów) atrakcja. Zimne ognie doskonale także wychodzą na zdjęciach.
● Pokaz barmański - jeśli zatrudniacie barmana, możecie poprosić go o specjalny pokaz umiejętności, który na pewno zabawi Waszych gości, którzy na koniec będą mogli skosztować pysznych drinków.

Jakiekolwiek atrakcje oczepinowe wybierzecie, życzymy Wam wyśmienitej zabawy w gronie najbliższych! Niech ten dzień będzie pięknym rozpoczęciem Waszej wspólnej drogi!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślub rustykalny: suknia i biżuteria ślubna boho
Jak dobrać biżuterię ślubną do typu urody?
Trendy ślubne: jakie ozdoby do włosów będą modne w 2021?
Trendy ślubne: najmodniejsza biżuteria 2021!
Warkocze na wesele 2021 - fryzury ślubne
Fryzury ślubne z welonem i bez welonu
Koki u upięcia na wesele - klasyczne fryzury ślubne
Biżuteria do sukni ślubnej
Najmodniejsze fryzury ślubne sezonu 2020
Suknie ślubne 2021
Biżuteryjne grzebienie do włosów
Czym ozdobić ślubną fryzurę?
Jak dopasować biżuterię ślubną do stylizacji?
Jakie kolczyki wybrać na ślub?
Jak dobrać dodatki do sukni ślubnej?
Kolczyki ślubne:- złote czy srebrne?

Udostępnij