Green wedding, czyli wesele w stylu eko

Green wedding, czyli wesele w stylu eko

Kategorie : Moda Ślubna

Ekologia stała się bardzo ważnym aspektem współczesnego świata. Wiele osób stara się żyć na co dzień z poszanowaniem natury i uważają, że wesele nie powinno być wyjątkiem. Jak zatem zorganizować ekologiczne wesele? Co trzeba wziąć pod uwagę, by nie odejść za bardzo od swoich zamierzeń, a jednocześnie spełnić oczekiwania zaproszonych gości? W tym wpisie przedstawiamy Wam inspiracje, które mogą pomóc w organizacji takiej imprezy.  Zielone wesele to ciekawy nurt, który przywędrował do naszego kraju aż zza oceanu. 

Czym charakteryzuje się ekologiczne wesele?

Green wedding, wesele ekologiczne, wesele w stylu eko – jak nie zostałoby nazwane, chodzi o uroczystość, która jest jak najbardziej przyjazna środowisku. Jednocześnie może być weselem, które na długo zapadnie w pamięci zaproszonych gości. Fakt, że wesele aranżowane jest w stylu eko, nie sprawia automatycznie, że jest gorsze i mniej huczne od standardowych przyjęć ślubnych. Dania mogą być naprawdę wyrafinowane, a dekoracje i stroje olśniewające i zachwycające. Bez zapominania o naszej planecie, która wymaga specjalnego traktowania, by jeszcze przez długi czas pozostała przyjazna dla następnych pokoleń.

Początki tego stylu organizacji wesel przypadają na Stany Zjednoczone. Zamysłem jest to, by oprzeć się konsumpcyjnym pokusom i nawet w tak ważnym dniu pokazać, że najważniejsza jest nasza planeta. W przypadku green wedding wszystkie aspekty wesela, od sukni ślubnej, poprzez dodatki, dekoracje, czy menu muszą być jak najbardziej proekologiczne. A jak pokazuje doświadczenie, nie jest to wcale tak trudne, jak nam się może wydawać.

Suknia ślubna z drugiej ręki bądź lumpeksu — czy to dobry pomysł?

Jedną ze ślubnych rzeczy, które najbardziej stoją w sprzeczności z nurtem ekologicznym, jest kupowanie sukni ślubnej — sukni na jedną okazję. O wiele bardziej ekologicznie będzie suknię wypożyczyć lub kupić używaną. To także spora oszczędność. W przypadku Pana Młodego sprawa ma się nieco inaczej – dobrze skrojony garnitur może posłużyć mu na wiele innych okazji.

Biała suknia ślubna bardzo często jest przez kobiety mitologizowana. Chcemy, aby była najpiękniejsza, wyjątkowa i oryginalna. Nic więc dziwnego, że jednocześnie jest niezwykle drogim zakupem. W tym szczęściu i radości często zapominamy, że zakładamy ją wyłącznie jeden raz — w dniu ślubu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać sukni znacznie tańszej, może z drugiej ręki. Ciekawą opcją wydaje się być lumpeks. Wbrew pozorom, istnieje sporo second handów, w których sprzedawane są naprawdę zadbane ubrania i stroje na wyjątkowe okazje. Współcześnie można skorzystać z lumpeksów internetowych bądź witryn, gdzie osoby prywatne sprzedają swoje własne używane rzeczy. Zazwyczaj są to bardzo tanie ubrania. Warto tutaj zwrócić uwagę na ich stan. Jeśli nie ma dziur, rozpruć czy plam, których nie da się sprać, można skorzystać z takich miejsc.

Dekoracje i papeteria z naturalnych i ekologicznych materiałów

Zamiast jednorazowych dekoracji, lepiej postawić na te z naturalnych materiałów, np. z papieru, drewna, mchu. Wystarczy dać się ponieść wyobraźni, a stworzone zostaną świetne dekoracje z materiałów z recyklingu – w myśl idei zero waste. Decydując się na ekologiczne wesele, najlepiej jest od razu odrzucić sztuczne kwiaty czy plastikowe figurki. Dekoracje powinny zostać wykonane z maksymalnie naturalnych komponentów, takich jak papier, sznurek, len czy trawa morska.

Na zielonym weselu nie trzeba stosować brokatowych błyskotek. Jeśli żyjesz w nurcie zero waste, na pewno zdajesz sobie sprawę, ze prawdziwe piękno otaczającego nasz świata tkwi w prostocie. Ludzie wcale nie muszą na siłę go dekorować. W zupełności wystarczą zielone gałązki, polne kwiaty, proste szklane wazony, ceramika w stylu rustykalnym. Wszystko to, co z przyrody, z pewnością doskonale podkreśli rustykalny styl całej uroczystości.

Doskonałym pomysłem będzie zorganizowanie wesela w miejscu, które nie potrzebuje wielu dodatkowych ozdób, ponieważ udekorowała je sama natura. Chodzi o łąkę, par czy ogród. Jeśli para młoda ma do dyspozycji takie miejsce, nie potrzeba wydawać pieniędzy na dekoracje.

A co z papeterią? Może lepiej zrezygnować z wysyłania zaproszeń papierowych? Obecnie i tak znacznie popularniejszy jest kontakt wirtualny, a więc zaproszenia wysłane e-mailem będą lepszym wyborem. Wysyłając zaproszenie na ślub w stylu eko, warto poinformować o tym gości. W ten prosty sposób unikniesz wszelkich niedomówień czy zaskoczeń. Bez większych problemów można zasugerować konkretne działania w związku z prezentami. Zamiast sprzętu AGD czy pieniędzy w kopertach, można zasugerować wpłaty na konta proekologiczne czy wsparcie akcji charytatywnych w okolicy. Konkretna decyzja zależeć będzie od tego, czego oczekuje para młoda.

Green wedding — miejsce uroczystości, menu, oświetlenie

Zielone menu jest niezwykle popularne na ekologicznych ślubach. Coraz częściej para młoda stawia na potrawy wegetariańskie. Z drugiej strony, nie każdy chce narzucać swoim gościom, jak mają jeść. Nie trzeba więc od razu pozbywać się mięsa z półmisków. Wystarczy zaoferować dwie opcje każdemu z gości i poczekać na ich wybór. Wesele w stylu eko to decydowanie się na potrawy powstałe z organicznych upraw. Najlepiej, jeśli potrzebne produkty pozyskane zostaną z lokalnych upraw i hodowli. W ten sposób para młoda wesprze lokalny rynek, a przy okazji zaoferuje gościom posiłki zdrowe, bez zbędnych nawozów i konserwantów. Ciekawym wyborem są również lokalne napoje, soki oraz woda. Rezygnacja z plastikowych butelek to norma na tego typu weselach. Lepszym wyjściem jest zaoferowanie gościom napoi w szklanych butelkach bądź dzbankach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować gościom domowy kompot z owoców z własnego sadu.

Bardzo ważnym aspektem na takim weselu jest marnotrawstwo jedzenia. Najlepiej zamówić je w rozsądnych ilościach, aby nie zostawało. Każdy gość, jeśli będzie głodny, z pewnością coś sobie dobierze lub poprosi o dokładkę. Jedzenie, które pozostanie nietknięte, można podarować bezdomnym czy potrzebującym z najbliższej okolicy.

Ekologiczne obrączki — czy to jest możliwe?

Wiele pytań dotyczących eko wesela dotyczy obrączek. Złoto to cenny kruszec, jednak jego wydobywanie jest niezwykle groźne dla planety. Chodzi o ogromne zanieczyszczenia, z jakimi to się wiąże. Decydując się na green wedding, wiele osób automatycznie rezygnuje ze złotych obrączek. Zmieniają je na drewniane, które są w stanie bardzo dużo wytrzymać, jeśli są odpowiednio wykonane. Jeśli nie przekonuje Cię taka zmiana, można również przyjąć obrączki po starszym pokoleniu i przetopić je na takie, jakie chce para młoda. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać w rodzinie nieco złota w postaci zepsutych łańcuszków, bransoletek czy nienoszonych pierścionków i tak zebrany kruszec przetopić na obrączki.

Green wedding to nurt, który z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej popularny. Cieszy tym bardziej, że nie jest wybierany na pokaz, a z potrzeby serca, z potrzeby chronienia naszej planety

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ślub rustykalny: suknia i biżuteria ślubna boho
Jak dobrać biżuterię ślubną do typu urody?
Trendy ślubne: jakie ozdoby do włosów będą modne w 2021?
Trendy ślubne: najmodniejsza biżuteria 2021!
Warkocze na wesele 2021 - fryzury ślubne
Fryzury ślubne z welonem i bez welonu
Koki u upięcia na wesele - klasyczne fryzury ślubne
DBiżuteria do sukni ślubnej
Najmodniejsze fryzury ślubne sezonu 2020
Suknie ślubne 2021
Biżuteryjne grzebienie do włosów
Czym ozdobić ślubną fryzurę?
Jak dopasować biżuterię ślubną do stylizacji?
Jakie kolczyki wybrać na ślub?
Jak dobrać dodatki do sukni ślubnej?
Kolczyki ślubne:- złote czy srebrne?

Udostępnij